»Noben volivec kjerkoli v Sloveniji ne more vplivati na to, kdo točno bo v njihovem imenu izvoljen. Edina rešitev za to je ukinitev volilnih okrajev in uvedba preferenčnega glasu.«
»Se mi pa zdi, da se večina nagiba k temu, da bo prišlo do ukinitve volilnih okrajev in uvedbe relativnega prednostnega glasu.«
»Ali ste za to, da se za volitve poslank in poslancev v Državni zbor Republike Slovenije uvede preferenčni glas, ki bo zagotovil odločilen vpliv volivcev na izbiro poslanca?«
»V Gibanju Svoboda in koaliciji smo se načeloma že zavezali k temu, da bomo stremeli k uvedbi preferenčnega glasu, ampak vemo, da je sprememba volilne zakonodaje eno tistih vprašanj, ki potrebuje širšo podporo in seveda ustavno večino.«
»V koaliciji smo to vzeli zelo resno. Predsednik vlade je takoj potem sklical sestanek političnih strank. Tam so vse parlamentarne stranke, razen ene, izrazile podporo preferenčnemu glasu.«
»Realno velik premik na tem področju ne bo možen, bolj realna bi bila uvedba preferenčnega glasu in odprava volilnih okrajev.«
»Glede na to, da za ukinitev volilnih okrajev ni zadostnega števila glasov, se bo treba soočiti s spremembo meja.«
»Za ukinitev okrajev so tudi v SNS-u in NSi-ju, le da slednji zagovarjajo uvedbo 'čim močnejšega' prednostnega glasu.«
»Ko sem še kot poslanec državnega zbora glasoval za tak zakon, nas je bilo za 58 ali 57 poslank in poslancev. V vsakem mandatu nam manjka nekaj glasov in mislim, da bi morala biti takšna podpora, kot so jo ljudje izkazali na referendumu, zadostna, da tudi teh nekaj poslancev, ki se še obotavljajo, prepriča, da je treba slediti volji ljudstva.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju